Het beeld in het land; een hete herfst?
16 sep 20142015 nadert. Ziekenhuizen en medische staven staan voor een ‘tour de force’. Door het hele land worden besturingsmodellen ontwikkeld die een antwoord bieden op de integrale bekostiging.
2015 nadert. Ziekenhuizen en medische staven staan voor een ‘tour de force’. Door het hele land worden besturingsmodellen ontwikkeld die een antwoord bieden op de integrale bekostiging. Dat levert diverse vragen en evenzoveel antwoorden op. De komende maanden moet helder worden hoe medisch specialisten zich gaan positioneren in relatie tot het ziekenhuis. Naast fiscale en financiële aspecten staan nu vooral ook besturingsvraagstukken hoog op de agenda; de besturing van zowel het ziekenhuis, als (bijvoorbeeld) een Medisch Specialistisch Bedrijf. En vooral de formele relatie en samenwerking tussen beide.
Door de meeste partijen werd het ‘dossier 2015’ in aanvang met tegenzin opgepakt. Inmiddels zien we dat veel ziekenhuizen van de nood een deugd wordt gemaakt. ‘2015’ wordt aangegrepen om de verhouding tussen medisch specialist en ziekenhuis beter en helderder te regelen. Ook zien we modellen waarin specialisten een duidelijkere en belangrijkere rol krijgen in de besturing van het ziekenhuis.
Staven en ziekenhuizen bewandelen verschillende wegen richting 2015. In ziekenhuizen waar de onderlinge verhouding is gebaseerd op vertrouwen en besef van onderlinge afhankelijkheid lijkt men er wel uit te komen. Partijen kunnen constructief van mening verschillen maar gunnen ‘de andere partij’ een vormgeving waarin hun belangen zeker gesteld worden. Ziekenhuizen waar de verhouding is gebaseerd op verdeeldheid en wantrouwen hebben het moeilijker. Daar wordt op elk item ‘gedifficulteerd’.
Wij adviseren het oog op de bal te houden: het verbeteren of borgen van goede bestaande praktijken van de besturing van het ziekenhuis. In deze nieuwsbrief belichten wij een aantal thema’s en voorbeelden. Ze schetsen een globaal beeld van de huidige stand van denken en bieden wellicht inspiratie voor verdere ideevorming en uitwerking. Er is nog wel wat werk aan de winkel..